Zanim rozpoczniesz rozmowy z bankiem na temat kredytu

Zamierzasz starać się o kredyt hipoteczny? Koniecznie zapoznaj się najpierw z całym procesem przyznawania decyzji i odpowiednio się do niego przygotuj. To bardzo ważne, aby już na początku zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik weryfikacji. Wszystko, co powinieneś wiedzieć zanim przystąpisz do rozmów z bankiem znajdziesz tutaj. Partnerem artykułu jest marka Expander.

1. Zweryfikuj swoje możliwości

Przede wszystkim nie należy tracić czasu na składanie wniosku o kredyt, którego na pewno nie otrzymamy. W tym celu należy określić, jaka jest nasza przybliżona zdolność kredytowa. Do tego celu służy kalkulator kredytowy dostępny na wielu stronach w internecie. Dzięki niemu dowiesz się, o jaką kwotę kredytu możesz się ubiegać licząc na pozytywy wynik.

2. Przeanalizuj historię kredytową

Przeanalizuj wszystkie swoje bieżące zobowiązania. Kiedy dobiegają końca i ile pozostało do uregulowania. Zastanów się, czy masz możliwość uregulowania ich przed złożeniem wniosku. To bardzo zwiększy Twoje szanse na kredyt. Zrezygnuj też z wszelkich debetów czy kredytów odnawialnych na swoich rachunkach oraz zamknij karty kredytowe. To dla banku niepotrzebne odciążenie twoich finansów.

3. Przygotuj rzetelną dokumentację

Zazwyczaj na stronach banku widnieje lista wymaganych dokumentów. Zacznij przygotowywać dokumentację już dużo wcześniej, aby mieć pewność, że niczego w niej nie brakuje i jest zebrana prawidłowo. Nie warto tracić czasu na ewentualne braki dokumentów i ciągłe ich donoszenie i uzupełnianie. To tylko niepotrzebny stres i dłuższy czas oczekiwania na decyzję.

4.Przygotuj się na wszystko

Przede wszystkim na długi czas oczekiwania i wnikliwe pytania analityka banku. Możliwe, że jeszcze kilka razy będzie trzeba pojawić się w banku i donieść odpowiednie dokumenty czy odpowiedzieć na pytania.

5. Nie zniechęcaj się od razu

Może zdarzyć się, że otrzymasz negatywną decyzję banku. Nie oznacza to od razu, że już nigdy nie będziesz miał szansy na kredyt. Warto wówczas spróbować w innych bankach lub co nieco poprawić w swojej sytuacji finansowej, na przykład spłacić bieżące zobowiązania i wówczas spróbować ponownie.

Mając w głowie wszystkie wskazówki na pewno łatwiej będzie przejść przez cały proces udzielania kredytu. Grunt to dobre przygotowanie i oczywiście nastawienie. Obecnie banki coraz częściej wydają pozytywne decyzje w sprawie kredytów hipotecznych i innych, ponieważ decyduje się na nie coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych. Nawet oni pomimo krótkiej historii kredytowej i zawodowej mają szansę na pozytywną decyzję kredytową.