Siła kolei w transporcie

Transportowanie dóbr jest jedną z tych gałęzi gospodarki, w której praca nigdy się nie kończy. Każda firma spedycyjna na rynku nadal poszukuje optymalnych tras i najlepszego rodzaju przewozu zleconego ładunku. Procesy spedycyjne, a w szczególności organizacja procesu transportowego jest bardzo kosztownym etapem. Nic więc dziwnego, że firmy poszukują sposobów oszczędzania. W ich przypadku oszczędność nadal musi być bezpośrednio związana z niezawodnością, chodzi przecież o bezpieczeństwo ładunku ich zleceniodawców.

Jest pewna gałąź transportu, przez wielu jest niewykorzystywana wystarczająco w procesach transportowych. Mowa tutaj o kolei, która, mimo że może mieć spore wady takie jak brak możliwości dostarczenia przesyłki „pod drzwi” oraz niewystarczającą ilość infrastruktury w niektórych częściach państw, ma znacznie więcej zalet, które mogą zwiększyć atrakcyjność tego wyjścia przy wyborze sposobu transportu. Przedstawmy kilka z nich.

Wykorzystanie przestrzeni ładunkowej

Jest to prawdopodobnie największy atut tego środka transportu. Jeden, kilkusetmetrowy pociąg będzie w stanie jednorazowo przewieźć kilkanaście razy więcej towaru niż równie długa kolumna ciągników siodłowych. Im dłuższy dystans, tym częściej powinniśmy stawiać na transport kolejowy.

Punktualność

Transport kolejowy jak dobrze wiemy, odbywa się za pomocą sieci torów kolejowych. Oczywiście nie odkryliśmy właśnie Ameryki, ale właśnie szyny umożliwiają nam pewność o punktualność dotarcia naszego zlecenia. Opóźnienia są tutaj ograniczone do absolutnego minimum, jako że nie występują tutaj korki, jak w przypadku transportu samochodowego. Dodatkowo pociągi mogą utrzymywać stałą prędkość na praktycznie całej trasie przewozu. A co za tym idzie, czas dostawy będzie skrócony.

Bezpieczeństwo

Warunki atmosferyczne mogą napsuć sporo krwi w transporcie drogowym. Oblodzone drogi, mgła czy intensywne opady – ryzykujemy nie tylko bezpieczeństwo ładunku, ale przede wszystkim naszego kierowcy. Dla pociągu towarowego nie stanowi to żadnego problemu. A gdy będziemy martwić się o to, czy pociąg porusza się z planowanym rozkładem, śledzenie przesyłki u spedytorów jest bardzo łatwe.

Wiele przedsiębiorstw stoi przed koniecznością przewozu na dystansie dochodzącym nawet do kilkunastu tysięcy kilometrów. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad wykorzystaniem transportu kolejowego w celu pominięcia niepotrzebnego ryzyka i zwiększenia osiąganych korzyści.