Jakie są wady i zalety transportu morskiego?

Przedsiębiorcy często potrzebują skorzystać z usług firm przewozowych do tego, by wysłać gdzieś swoje towary. Często decydują się na transport samochodowy i morski. Ten drugi okazuje się być naprawdę ciekawą formą przewozu. Dlaczego?

Chcąc przetransportować z punktu A do punktu B dane towary, musimy podjąć decyzje o środku transportu, jakim zostanie wykonana cała wysyłka. Stoją przed nami różne możliwości. Od transportu drogowego, po lotniczy! Nas będzie dziś interesował morski. Jakie są jego wady, a jakie zalety?

kontenery

Zalety transportu morskiego

Nie da się ukryć, że ten rodzaj przewożenia towarów ma kilka ważnych z biznesowego punktu widzenia zalet.

  • Po pierwsze – jest najtańszy. Ci, którzy zdecydują się przesłać jakieś produkty drogą morską mogą liczyć się z najmniejszymi kosztami dostawy.
  • Po drugie – jest najbardziej ładowny. Na statkach można umieścić o wiele więcej towarów niż zmieściłaby jakakolwiek ciężarówka. Dzięki temu wykonamy tylko jeden przejazd, zabierając wszystko za jednym zamachem.
  • Po trzecie – jest bardzo zróżnicowany. Do dyspozycji klientów sieci przewozowych pozostają nie tylko statki, ale nawet kontenerowce – morskie giganty, które tylko czekają na to, żeby przepłynąć morze wzdłuż i wszerz i dostarczyć nasze produkty do miejsca destynacji.

 

Wady transportu morskiego

kontenerowiec podczas wychodzenia z portuJak wszystko – tak samo i transport morski  ma swoje wady.

Po pierwsze – transport ten nie jest kompleksowy i samowystarczalny. Trzeba pamiętać o tym, że statek, jako że porusza się tylko po wodzie – jest w stanie wyłącznie wziąć nasz towar z portu i również do portu go dostarczyć. Jeśli więc mamy w planach dalsze podróże z towarem – musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami wynajęcia taboru samochodowego.

Po drugie – ten rodzaj transportu zajmuje naprawdę sporo czasu. Mimo że technologicznie dzisiejsze statki są naprawdę dobrze rozwinięte, pozostają kwestie, na które nie ma się wpływu – jak na przykład warunki pogodowe, które mogą w znaczny sposób pokrzyżować nam szyki.