3 powody, dla których mali i średni przedsiębiorcy sami prowadzą swoją księgowość

Jeszcze kilkanaście lat temu było to nie do pomyślenia. Dziś jednak czasy księgowości są inne. Mali oraz średni przedsiębiorcy coraz chętniej biorą swoje sprawy we własne ręce i zaczynają prowadzić księgowość samodzielnie, bez pomocy księgowego czy biura rachunkowego. Dlaczego?

Nie da się ukryć, że odkąd na rynku pojawiły się różnorodne programy do prowadzenia samodzielnej księgowości, wielu przedsiębiorców prowadzących małe oraz średnie biznesy postanowiło odejść od tradycyjnego modelu księgowości opartej na księgowym i przejść na drogę elektroniczną. To wszystko za sprawą rozwoju technologicznego, który przyniósł nam już nie tylko komputery mobilne (czyli laptopy), ale również smartfony czy tablety.

Co jednak przemawia za tym, że mali i średni przedsiębiorcy wolą zapłacić programowi niż księgowemu?

  1. O wiele niższe ceny

No tak. Czynnik ekonomiczny w biznesie niemalże zawsze idzie swoją pierwszą, najważniejszą drogą. I nie ma w tym nic dziwnego. Koszt utrzymania własnego księgowego na stanowisku, jakie u nas pełni, wynieść może nawet kilka tysięcy złotych. Podczas gdy za program zapłacimy kilkadziesiąt lub kilkaset (bardzo rzadko) złotych. Nawet jeśli zdecydowalibyśmy się na opcję tańszą od księgowego, a więc biuro rachunkowe, to i tak będzie ona kilka lub kilkanaście razy droższa od programu.

  1. Wszystko pod kontrolą

samodzielna księgowość w firmieKażdy dobry przedsiębiorca musi czuwać nad całą firmą i trzymać zawsze rękę na pulsie. A w szczególności na pulsie finansowym, który przecież decyduje o pozycji i kondycji firmy na rynku. Dzięki programowi do księgowania online taki zarządzający może mieć zawsze pod ręką wszystkie najważniejsze dokumenty i faktury. Wgląd w nie nie będzie wymagał więc wizyty w biurze księgowego czy telefonicznego dogadywania, robienia skanów i wysyłania ich drogą mailową. Dziś to wszystko i znacznie więcej jest dostępne na wyciągnięcie ręki.

  1. Brak błędów, za które trzeba płacić

Nie da się ukryć, że program, aktualizowany o nowe przepisy prawne i działający na zasadzie logicznych parametrów, nie popełni błędu, który może i na pewno zdarzy się człowiekowi. A jak wiadomo, za błędy urzędowe i podatkowe zwykle płaci się – czy to finansowo czy w inny sposób. Korzystając z dobrze zaprogramowanego narzędzia możemy mieć pewność, że żadne kruczki nie będą nam straszne, a wszelkie operacje finansowe i księgowe, jakie wykonamy, będą w pełni legalne.

 


Artykuł powstał przy współpracy z: https://www.taxomatic.pl